Tuesday, March 31, 2020

Lajme

Ballina Lajme

Kënga që i thurën banorët e Dorëzit dhe Gizaveshit kryeministrit Mehmet Shehut kur vizitoi...

Sokol Sharri facebook: Dorëzi me gizaveshin fshatra të bashkuar të rrethit të Librazhdit, të cilët në Korrik të vitit 1967 pritën Kryeministrin e kohës...

Nënprefektura Librazhd me drejtues të ri

Për shkak të mbushjes së viteve të punës dhe daljes në pension të z. E. Koci që mbante detyrën e nënprefektit, këto ditë është...

Koronavirusi / Bashkia Prrenjas: deri tani kemi ndihmuar 380 të moshuar dhe familje në...

Solidariteti që po tregon Bashkia Prrenjas në këtë kohë të vështirë për vendin është për tu përshëndetur. Operacionet humanitare të koordinuar nga ekipet e...

Librazhdi dhe Prrenjasi nuk kanë asnjë rast deri më tani të shfaqjes së COVID-19,...

15 raste të reja janë konfirmuar pozitivë me koronavirus në vendin tonë duke e çuar në 212 numrin e përgjithshëm. Në bashkitë Librazhd dhe Prrenjas...

Koronavirusi / Bashkia Librazhd vazhdon koordinimin e ndihmave humanitare për çdo të moshuar e...

Ekipet e punës të Njësive Administrative të Bashkisë Librazhd po koordinojnë një aksion të gjerë humanitar në të gjithë territoret e tyre, për t’i...

Koronavirusi / Kryqi i Kuq dega Librazhd shpërndan ushqime për të moshuarit dhe familjet...

Lidhur me situatën e fatkeqësisë natyrore të shpallur në vneidn tonë sipasoj e armikut të padukshëm Covid-19, në territorin e Bashkisë Librazhd gjatë ditëve...

Koronavirusi / Bashkia Prrenjas këto ditë pranë çdo të moshuari dhe familje në nevojë...

Ekipet e punës të Bashkisë Prenjas po koordinojnë një aksion të gjerë humanitar në të gjithë territorin e saj, për t’i ardhur në ndihmë...

Bashkia Librazhd vazhdon çdo ditë mbështetjen me ushqime dhe medikamente për familjet e zonave...

Gjatë ditëve të fundit reshjet e dëborës kanë zbardhur pothuajse të gjithë fshatrat e zonave rurale të bashkisë Librazhd, duke vështirësuar akoma më shumë...

Respektimi i rregullave në luftën kundër Covid-19 / Taulant Balla shpreh mirënjohje për qytetarët...

Deputeti i Librazhdit Z. Taulant Balla me anë të një video të postuar në rrjetin social faceboook, ka falenderuar qytetarët e Librazhdit për respektimin...

Dëbora zbardh sërisht zonat malore të Librazhdit / Java me reshje dhe temperatura të...

Fshatrat malore të Librazhdit sot janë zbardhur tërësisht nga reshjet e dëborës të cilat kanë filluar gjatë natës. Ky ndryshim i motit papritur i...

Bujar Vreto: Gëzuar ‘Sulltan Nevruzin’ besimtarë dhe ruhuni nga Covid 19 duke degjuar këshillat...

Kryetari i degës Partisë Demokratike Librazhd Z. Bujar Vreto, ditën e djeshme me anë të një mesazhi në rrjetin social facebook, ka uruar besimtarët...

Koronavirusi / Bashkia Librazhd mesazh shumë të rëndësishëm sensibilizues për banorët

Në kohën kur Ministria e Shëndetësisë raporton se është rritur ndjeshëm numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri me 13 raste të reja,...

Koronavirusi / Skroska, fshati ku njerëzit kujdesen për njëri tjetrin

Në këto ditë të vështira që ndodhen familjet shqiptare, ka edhe sensibilizim midis aktorëve të ndryshëm për tu ardhur në ndihmë njerëzve më në...

Librazhd / Marketet ushqimore thyejnë rregullat e sigurisë për qytetarët. Policia dhe Ushtria nuk...

E shtuna e sotme solli një fenomen të rrezikshëm për situatën ku ndodhemi. Një dyndje e popullatës së Librazhdit në marketet ushqimore për të...

Koronavirusi / Patrullat e Policisë në Librazhd dhe Prrenjas masa ndaj të padisiplinuarve që...

Forcat e Policisë së Shtetit dhe ato mbështetëse të Policive Bashkiake Librazhd dhe Prrenjas, ditët e fundit kanë bashkëpunuar në ngritjen e postoblloqeve brenda...

Koronavirusi / Në qytetin e Librazhdit gjatë orarit të lëvizjes, banorët pushtojnë vendet publike...

Banorët e qytetit të Librazhdit gjatë orarit të lëvizjes së lirë thyejnë rregullat e vendosura si masa parandaluse të përhapjes së Covid-19. Kjo shikohet...

Koronavirusi / Dyndje për pensionet tek Posta Librazhd. Policia ndërhyn tek qytetarët për të...

Qytetarë të shumtë janë parë ditën e sotme në orain e lëvisjes (06:00 – 10:00) të dynden pranë sporteleve të Posta Shqiptare në qytetin...

Koronavirusi / Bashkia Librazhd derë më derë duke ju ardhur në ndihmë me ushqime...

Bashkia Librazhd po koordinon një aksion të gjerë humanitar në të gjithë territorin e saj për t'i ardhur në ndihmë me pako ushqimore dhe...

Myftenia Librazhd mesazh të rëndësishëm për besimtarët mysliman

Myftenia Librazhd facebook: NJOFTIM (Ky njoftim ngelet ne fuqi deri ne nje njoftim te dyte) - Të dashur dhe të nderuar besimtarë dhe bashkëqytetarë! Në...

Koronavirusi / Patrullat e Policisë Librazhd shoqërojnë në komisariat disa persona të cilët nuk...

Në zbatim të masave të reja kufizuese të lëvizjes të shpallura nga Qeveria Shqiptare (06:00 - 10:00 dhe 16:00 - 18:00), për vënien në...

Koronavirusi / Banorët e zonave të thella mbeten pa ushqime në Librazhd, lëvizin me...

Masat shtërnguese për parandalimin e përhapjes së koronavirusit kanë kufiziuar lëvizjet e tregëtarëve dhe qytetarëve. Furnizimi me ushqime po vështirësohet për banorët e zonave...

Koronavirusi / Bashkia Librazhd ndihma për të moshuarit që jetojnë vetëm

Shumë të moshuar të Librazhdit janë izoluar në shtëpi gjatë 10 ditëve të fundit të muajit Mars, duke respektuar kështu masat dhe apelet e...

Koronavirusi / Situata e fundit në spitalet e Librazhdit dhe Prrenjasit. Mesazhi i stafit...

Ditën e sotme është shënuar edhe viktima e dytë në vendin tonë nga Covid-19. Deri tani numri i të prekurve nga virusi Covid19 në...

Dita e 7-të e karantinës / Në qytetin e Librazhdit fillon jeta

Vetë izolimi në shtëpi si një masë mbrojtëse kundra pandemisë botërore Covid19 ka stresuar jo pak njerëz. Ka nga ata që e kanë të...

Koronavirusi / Furra e Bukës “Dosku” në Librazhd, ofron bukë falas për të gjithë...

Një Furrë Buke në Librazhd, në këto ditë të vështira ju gjendet pranë shtresave më në nevojë të komunitetit, duke ofruar bukë falas për...

Ora 18:00 në qytet mbizotëron heshtja / Qytetarët e Librazhdit respektojnë vendimin e fundit...

Këto ditë emergjence kombëtare, Këshilli i Ministrave ka marrë një sërë masash në lidhje me parandalimin e përhapjes së mëtejshme të pandemisë botërore Covid19...

Ministria e Shëndetsisë këtë vit projekt për rikonstruksionin e Spitalit të Prrenjasit

Nisma e Ministrisë së Shëndetsisë për rikonstruksionin e Spitaleve dhe Qëndrave Shëndetsore do të përfshijë edhe Spitalin e Prrenjasit. Sipas vendimit këtë vit do...

Pedagogia Rakipe Karaj: Faleminderit Gjergj Leka që po na promovon e na risjell në...

Artisti Gjergj Leka në emsionin “Festa e Këngës Shqiptare” në kanalin televiziv Neës24, flet për Rakipe Karaj, personazhin e parë femërorë të këngës shqiptare...

Librazhd / Qytetarët ankohet se janë rritur çmimet e ushqimeve këto ditë kur vendi...

Një i moshuar në qytetin e Librazhdit, gjatë një interviste i tha gazetares së Fax News Ediola Terziut se çmimet e ushqime në përgjithsi...

Qukës – Prrenjas / Punonjësit e Drejtorisë së Punëve Publike këto ditë të pandemisë...

Edhe pse jemi në kohën e një pandemie botërore, ku apelet e shumta të mjekëve dhe autoriteteve shtetërore për kufizimin e lëvizjeve edhe vetë...

Bujar Vreto: Në emrin tim dhe të Degës PD Librazhd, ju uroj përzemërsisht, Gëzuar...

Bujar Vreto facebook: "Të dashur bashkëqytetarë, adetin festiv për ditën e shënuar do e kryejmë edhe pse të veçuar nga njëri tjetri për shkak të...

Xhyrë – Librazhd / Thesari që kërkohet me ngulm nga shtetarët shqiptar (Marin Mema...

Gazetari Marin Mema facebook: “Çili është thesari që kërkohet me ngulm nga shtetarët shqiptar ? Si u kryhen punimet duke kërcënuar banorët e një...

Kotodesh – Prrenjas / Të sëmur nënë e bir jetojnë në varfëri esktreme dhe...

Varfëria ekstreme është ulur këmbëkryq në familjen Allko në fshatin Kotodesh të bashkisë Prrenjas. Lumani dhe nëna e tij 50 vjeçare prej 5 vitesh...

Heronjtë e heshtur të Urgjencës së Spitalit Librazhd: mesazh për banorët e Librazhdit dhe...

Në këtë situatë emergjence kombëtare për shkak të përhapjes së virusit Covid19, heronjtë e vërtetë ditët e sotme janë personeli mjeksor në Spitalet e...

Koronavirusi / Policia mbyll të gjitha lokalet dhe restorantet në Librazhd. Nuk ka festime...

Pas përkeqësimit të situatës në vendin tonë me 38 raste të konfirmuar tashmë me virusin COVID19 nga Ministria e Shëndetsisë. Për parandalimin e përhapjes...

Koronavirusi / Bashkia Librazhd thirrje personave të ardhur 10 ditët e fundit nga Italia...

Bashkia Librazhd nëpërmjet një mesazhi sensibilizues në profilin zyrtar të rrjetit social facebook thekson se disponon listën e plotë të personave nga territori i...

Koronavirusi / Bashkia Prrenjas mesazh të rëndësishëm për personat e kthyer 10 ditët e...

Bashkia Prrenjas nëpërmjet një mesazhi sensibilizues në profilin zyrtar të rrjetit social facebook thekson se disponon listën e personave që jetojnë në territorin e...

Koronavirusi / Komentet e qytetarëve të Librazhdit lidhur me masat mbrojtëse (FaxNews)

Qeveria ka marrë masa mjaft shtrënguese ditët e fundit për pengimin e përhapjes së koronavirusit ndërsa akoma të tjera më të ashpra janë paralajmëruar...

Koronavirusi / Situata në Spitalin e Librazhdit gjatë 48 orëve të fundit

Në 48 orët e fundit në Urgjecën e Spitalit Librazhd janë paraqitur disa raste me simtoma gripi, por që deri tani nuk kanë ngjallur...

Koronavirusi / Bashkia Librazhd ashpërson masat: Mbyll tregun e qytetit dhe tregjet në Njësitë...

Bashkia Librazhd facebook: “Ndjesë por këto masa janë e vetmja zgjidhje për situatën në të cilën ndodhemi për të garantuar shëndetin e të gjithëve....

Operacion i rrallë por i suksesshëm për mjekët e spitalit të Librazhdit

Mjekët e spitalit të Librazhdit kryejnë me sukses operacionin tek një paciente për heqjen e Kist ovarit të majtë me përmasa 25 me 30...

Koronavirusi / Bashkia Prrenjas desifikton qytetin

Ditën e djeshme punonjësit e Drejtorisë së Punëve Publike të Bashkisë Prrenjas të pajisur me uniforma mbrojtëse filluan desifiktimin e qytetit të Prrenjasit. Puna po...

Koronavirusi / Shërbimi Spitalor Librazhd vë në dispozicion numrat e telefonave të mjekëve për...

Shërbimi Spitalor Librazhd njofton se për  shkak të masave të marra për kufizimin e lëvizjeve nga situata e krijuar nga virusi COVID-19 vë në...

Koronavirusi / Policia Bashkiake Librazhd monitoron bizneset për të respektuar masat e sigurisë

Bashkia Librazhd njoftim: “Në kuadër të situatës së ditëve të fundit, të krijuar për shkak të rrezikut të përhapjes së koronavirusit COVID-19 dhe në...

Përmbyset kamioni në aksin rrugorë Librazhd – Prrenjas

Një kamion me targa të Shkupit është pëmbysur në aksin rrugë nacional Librazhd- Prrenjas vëndin e quajtur Xhyrë. Nuk dihet akoma nësë ka njerëz të...

Koronavirusi / Bashkia Prrenjas pezullon shërbimet në sportelet e saj për qytetarët

Bashkia Prrenjas facebook: “Të nderuar qytetarë!” Në zbatim të masave parandaluese që duhet të marrim së bashku, ndaj Covid-19, ju informojmë se Bashkia Prrenjas...

Koronavirusi / Bashkia vazhdon edhe gjatë natës punën për larjen e qytetit edhe desifiktimin...

Gjatë natës së mbrëmshme punonjësit e bashkisë Librazhd dhe firmës që mirëmban pastrimin e qytetit , siç duket edhe në foto kanë vazhduar aksionin...

Koronavirusi / Bashkia Librazhd fillon desifiktimin e qytetit (foto)

Sot në mesditë punonjësit e Drejtorisë së Punëve Publike të Bashkisë Librazhd të pajisur me uniforma mbrojtëse filluan desifiktimin e qytetit të Librazhdit. Puna po...

Rama ultimatum për mbylljen e bareve dhe restoranteve / Në Librazhd lokalet plot me...

Kryeministri Edi Rama përmes një statusi në rrjetin social facebook ka njoftuar se për shkak të shkallës së ulët të vetdijes është e detyrueshme...

Koronavirusi / Kadastra Librazhd pezullon shërbimet në sportel për qytetarët e Librazhdit dhe Prrenjasit

Zyra e Kadastrës Librazhd pezullon deri në datë 23.03.2020 shërbimet në sportel për qytetarët e bashkive Librazhd dhe Prrenjas në kuadër të masave të...

Koronavirusi / Bashkia Librazhd pezullon shërbimet në sportelet e saj për qytetarët

Bashkia Librazhd facebook: “Të nderuar qytetarë” Në kuadër të masave të marra nga Këshilli i Ministrave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit COVID-19, Bashkia...

Ambulanca në qëndër të qytetit Librazhd / Një person dërgohet me urgjencë në spital

Një orë më parë në një prej lokaleve në qëndër të Librazhdit, një person i gjinisë mashkullorë rreth të 30-ve ka shfaqur probleme shëndetsore....

Koronavirusi / Posta Shqiptare mbyll sportelet e shërbimeve në Librazhd. Pensionistët presin në rradhë...

Një numër i madh të moshuarish në qytetin e Librazhdit presin në rradhë përpara zyrës së pensioneve të Posta Shqiptare për të tërhequr pensionin...

Rasti i dyshuar me Koronavirus të gruas nga Librazhdi / Drejtori Spitalit Librazhd dua...

Bled Hima facebook: "Marr shkas nga ky lajm i publikuar në media. Dua të qetësoj të gjithë qytetarët që rasti në fjalë nuk ka lidhje...

Dyshime për Koronavirus / Gruaja nga Librazhdi shtrohet me urgjencë në spitalin Infektiv të...

Gazetari i Juxhin Mustafaraj raporton për abcnews.al se pak minuta më parë në Infektivin e Tiranës ka ardhur një grua me origjinë nga Librazhdi,...

Koronavirusi / Anullohen festimet e “Ditës së Verës” në fshatin Floq. Lajmin e jep...

Shoqata Cermenika njoftim në facebook: Për të gjithë bashkrahinarët tanë çermenikas dhe më gjërë… Shoqata Kulturore “Çermenika 2017” ju njofton se duke u bazuar...

Koronavirusi / Balla: është koha për të ruajtur qetësinë, për të bashkëpunuar pa hezitim...

Taulant Balla facebook: “Disa nga masat për parandalimin e përhapjes së ccovid-19🦠, ndiqni videon sensibilizuese. https://www.facebook.com/283447241700884/posts/2823241371054779/?vh=e&d=n Më tej Balla poston në një status tjetër: 10 POROSI TË...

Koronavirusi / Bashkia Librazhd apel të rëndësishëm për banorët e saj

Bashkia Librazhd facebook: Në bazë të urdhrit nr.135 dhe nr 135/1 të Ministrisë së Shëndetësisë, datë 09.03.2020 të gjitha institucionet arsimore publike dhe jopublike,...

Shirat dhe rrëshqitjet e tokës / Fadroma e bashkisë Prrenjas hap rrugën e bllokuar...

Bashkia Prrenjas facebook: "Si pasojë e intesitetit të lartë të reshjeve te shiut, në fshatin Shqiponjë Lepush të Njësisë Administrative Stravaj në vendin e quajtur...

8 Marsi / Bujar Vreto: Kujto duke protestuar

Bujar Vreto facebook: “Mamat, Gjyshet si etalon vlerash dhe dita e bekuar e 8 Marsit! Dita ndërkombëtare e grave e shënuar me gjakun e...

Të rinjtë e Bordit Rinor Këshillimor “Soek-In” krijojnë atmosferë festive për 8 Marsin (video)

Soek-In facebook: "Bota do të ish më e lumtur nëse cdo grua buzëqesh! Aktiviteti i sotëm vullnetar i të rinjve të Bordit Rinor Këshillimor dhe...

Aksident i rëndë me 5 të plagosur në Librazhd

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në pranë qytetit të Librazhdiot në vendin e quajtur “Kthesa e Murrashit”, ku dy makina njëra me...

Kryetari i bashkisë Prrenjas z. Nuri Belba dedikim të veçantë për festën e 8...

Nuri Belba facebook: “GËZUAR 8 MARSIN” - Gëzuar festën çdo nëne çdo femre ,data e shënjuar për to është shumë minimale për të shpërblyer...

Bashkia Prrenjas aktivitet festiv me mësuesit me rastin e festës së 7 Marsit

Bashkia Prrenjas organizon një aktivitet festiv për mësuesit me rastin e festës së 7 Marsit në kinoteatrin e qytetit. Kryebashkiaku Nuri Belba së bashku...

Partia Demokratike dega Librazhd uron mësuesit për festën e “7 Marsit”

Bujar Vreto facebook: GEZUAR 7 MARSIN “Mësimdhënës të dashur, në emrin tim dhe të Degës së Partisë Demokratike Librazhd, Uroj më të mirat për...

Kryebashkiaku Kastriot Gurra me rastin e festës së mësuesit “7 Marsit” dhuroi lule për...

Më mas të vitit 1887 në Korçë u hap mësonjëtorja e parë shqipe. Veç tjerash kjo ngjarje ishte një fitore e madhe për popullin shqiptar, pasi deri atëherë dhënia e mësimeve për shkak të pushtimit osman bëhej...

Anëtari i Këshillit së Bashkisë Prrenjas / Kur lotëve të krokodilit, u duket vetja...

Rigels Karriqi facebook: Po bëhet gati dy javë që lexoj disa akuza të ndërsjella dhe pa vlerë, të dala nga dy persona të sprovuar...

Programi Shendetit i Kryqit të Kuq / Punonjësit e institucioneve dhe qytetarë të Librazhdit...

Ditën e djeshme datë 05.03.2020 u zhvillua një seancë “Dhurimi Gjaku” pranë ambjenteve të zyrës së Këshillit të Bashkisë Librazhd.Thirrjes për t'iu bashkuar kësaj...

Zyra Arsimore Prrenjas rimburson lekët e librave të nxënësve të shkollës Kotodesh mbas dy...

Nxënësit që mësojnë në shkollën e bashkuar në fshatin Kotodesh të bashkisë Prrenjas, kanë dy vite që nuk kanë marrë kompesimin e librave shkollorë....

Përfaqësuesi i socialistëve të Librazhdit në Asamblenë Kombëtare të PS: “Streha e fundit e...

Sekretari i Përgjithshëm i PS-së, Taulant Balla dhe Presidentit Ilir Meta gjatë ditëve të fundit kanë shkëmbyer replika të ashpra pas deklaratës së Presidentit që...

Kadastra Elbasan / Emrat e personave nga bashkitë Librazhd dhe Prrenjas që duhen të...

Kadastra Elbasan: Janë emetuar lejet e legalizimit për ndërtimet informale të qytetarëve të mëposhtëm. Nxitoni të terhiqni lejen e legalizimit pranë Drejtorisë së Kadastrës...

Manifestimi 2 Marsit / Bujar Vreto: Liria dhe Kushtetuta janë të shenjta.. (foto të...

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Z. Ilir Meta thirri popullin më 2 Mars 2020 në një manifestim mbarëkombëtar për të mbrojtur Kushtetutën e Shqipërisë....

Shirat dhë stuhia gjatë natës / Në Librazhd rrëshkitje dherash dhe bllokim rrugësh

Shirat e rrëmbyeshem përgjatë natës së sotme kanë shkaktuar rrëshqitje masive gurësh në aksin Elbasan-Librazhd në vendin e quajtur Murrash. Gazetarja e Fax News Ediola...

Kongresi PS / Emrat e anëtarëve të rinj që do të përfaqësojnë socialistët e...

Kongresi i Partisë Socialiste ka zgjedhur 135 anëtarët e rinj të Asamblesë Kombëtare të PS. Sipas të dhënave të bëra publike nga PS, pjesëmarrja...

60 vjetori i Librazhdit bën bashkë katër ish-drejtuesit e lartë të PD-së ndër vite

Ditën e shtunë datë 22.02.2020 me rastin e 60-vjetorit të themelimit të qytetit Librazhd, bashkia organizoi një seri aktivitetesh asrtistike kultuore. Gjithçka nisi me...

Projekti sportiv “S.T.A.R” / Nxënësit e gjimnazit “Ibrahim Muça” fitojnë ndeshjen e volejbollit ndaj...

S.T.A.R. (Sport, Talent, Aftësi, Rini) është projekti më i fundit i ndërmarrë nga Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë (MASR) me qëllim masivizimin e...

Bujar Vreto denoncon: Mësuesve të Librazhdit ju kërkohet para për të blerë fidanë pyjorë

Kryetari i Degës Partisë Demokratike Librazhd Z. Bujar Vreto në një status në llogarinë facebook ka denoncuar një rast abuziv siç e quan ai,...

Blogeria amerikane e “Night Sky Tourist” Vicky Derksen, artikull për Albert Kaleci themeluesin dhe...

Vicky Derksen: brenda parkut kombëtar Shebenik - Jabllanic mbeta e habitur nga numri i yjeve që pashë. Pashë një yll që po shuheshe. Pastaj një...

Zbardhen zonat malore të Librazhdi dhe Prrenjasit. Në Qukës specialistët e OSHEE po punojnë...

Në zonat malore të Librazhdit dhe Prrenjasit dy ditët e fundit kanë rënë reshje të dendura dëbore. Në njësinë administrative Steblevë raportohet se trashësia...

Policia kontrolle në tunele, sera, magazina dhe ish reparte në Librazhd dhe Prrenjas

Operacion në gjithë Qarkun Elbasan, për kontrollin e serave, tuneleve, ish-reparteve ushtarake, zonave të pyllëzuara, banesave të braktisura, ambienteve të mbyllura, magazinave, vilave e...

Ngjarje tragjike në Librazhd: Vëllai ndërron jetë në ceremoninë mortore të motrës së tij

Dhimbje dyfish për një familje në Librazhd. Një 51-vjeçari ka humbur jetën paraditen e djeshme, teksa merrte pjesë në ceremoninë mortore të motrës së...

Prrenjas / Tregu para bashkisë vijon në gjëndje skandaloze, asnjë nderhyrje deri tani

Disa bashki në qarkun e Elbasanit duket se kanë hequr dorë nga mirëmbajtja e tregjeve që janë hapur prej vitesh në territorin e tyre....

Njësia Administrative Steblevë nën petkun e bardhësisë së deborës

Ulja e temperaturave gjatë këtyre ditëve ka bërë që në Njësinë Administrative Steblevë të bien reshje të dendura dëbore. Bora ka zbardhur pothuajse të...

Bujar Vreto tregon kalvarin e vuajtjeve të familjes Dosku nga fshati Dorëz: Të përndjekur...

Kryetari i Partisë Demokratike Librazhd, Z. Bujar Vreto, me kërkesë të familjes Dosku vizitoi shtëpinë e tyre në fshatin Dorëz. Familje Dosku që jeton...

Bashkia Librazhd mbjell 6500 fidane pyjorë në fshatin Neshtë të Njësisë Administrative Orenjë

Pas njësisë administrative Polis ku bashkia Librazhd mbolli 3500 fidane pyjor te llojit akacie në fshatrat Gurëshpat dhe Vilan, këtë javë kryebashkiaku Gurra sëbashku...

Odeta Berberi, studiuesja dhe pedagogia nga Librazhdi / Tek shqiptarët e Italisë nuk egziston...

Koronavirusi po mban botën në alarm. Deri tani janë regjistruar 2660 viktima në të gjithë botën. Por duke qënë se sëmundja ka pasur një...

Ministria e Shëndetësisë video-guidë / Koronavirusi COVID-19 – 1️⃣0️⃣ rregulla për t’u ndjekur

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar një video ku shpjegohet qartësisht nëpërmjet 10 hapave masat që të gjithë mund të ndërmarrin për...

Virozat / Fluks qytetarësh në spitalin e Prrenjasit që kërkojnë të marrin ndihmën e...

Virozat gripale, kanë patur një shtrirje të gjërë në qarkun e Elbasanit. Në çdo qëndër shëndetsore mjekët raportojnë se ka rritje të numrit të qytetarëve...

Lavazhet e Librazhdit ngrejnë çmimet e larjeve të makinave me 50%

Pas berberhaneve të qytetit edhe lavazhet brenda dhe përreth Librazhdit prej një muaji kanë ngritur çmimet e larjeve të makinave me 50%. Këto ndryshime...

Sami Roçi, piktori dhe krijuesi i logos së bashkisë Librazhd, nuk vlerësohet me “Certifikatë...

Festimet e 60-vjetort të shpaljes Librazhdit si qytet, pas përfundimit të tyre nuk kanë kaluar pa polemika dhe komente nga aktorët kyç të ndryshëm...

Masakra mjedisore e Hidocentralit të Dragostunjës i ndërtuar në parkun kombëtar “Shebenik – Jabllanicë”

Zonat e mbrojtura në vendin tonë, aktualisht menaxhohen nga Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura. Një Agjenci që ka detyrë kryesore mos lejimin apo...

Zyra Arsimore Prrenjas analizë vjetore për Maturën Shtetërore 2019

Ditën e premte datë 21.02.2020, Zyra Arsimore Prrenjas prezantoi analizën vjetore për Maturën Shtetërore 2019 në ambjentin e Pallatit të Kulturës të qytetit. Raporti u...

Festë dhe aktivitetete të ndryshme artistike kulturore për 60 vjetorin e qytetit të Librazhdit

Ditën e shtunë datë 22.02.2020 me rastin e 60-vjetorit të themelimit të qytetit Librazhd, bashkia organizoi një seri aktivitetesh asrtistike kultuore. Në këtë ditë...

60 vjetori i Librazhdit / Taulant Balla: Qyteti është në një moment transformimi të...

Me rastin e 60 vjetorit të krijimit të qytetit të Librazhdit, Kryetari i Grupit Parlamenta të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka uruar të gjithë...

21 Shkurti “Dita ndërkombëtare e guidave” / Shoqata Agri-En markon shtigje në vendet natyrore...

Shoqata Agri-En duke markuar shtigjet të destinacioneve turistike në bashkinë Prrenjas, aktivitet zhvillojet në zbatim të projektit "Nxitja dhe promovimi i turizmit në bashkinë...

Miranda Rira ankohet se kryebashkiaku aktual i Prrenjasit po heq nga puna militantët e...

Ish-kryebashkiakja e Prrenjasit nga radhët e LSI-së, Miranda Rira, përmes një dokumenti që ka postuar në rrjetet sociale, njofton se janë shkarkuar më shumë...

85-vjeçari nga Librazhdi kërkon grua: Por ajo duhet të plotësojë disa kushte

Emisioni “Historia ime” në Tv Klan solli historinë e pazakontë të një 85-vjeçari. Abdulla Cekani rrëfeu në studio se prej 15 vitesh, gruaja e...

AdZM Elbasan mbjell 500 fidanëve pyjor të llojit pishë e zezë (Pinus nigra) në...

Inxhinierët e Pyjeve të AdZM Elbasan kontribuan për mbjelljen e rreth 500 fidanëve pyjor të llojit pishë e zezë (Pinus nigra) në fshatin Dorëz...

Rinor Hajdari, artisti nga Librazhdi hap ekspozitën e tij të artit në Bruksel

Djali dhe artisti i talentuar i punimeve të gurit nga Librazhdi ditë e djeshme ka hapur ekspozitën e tij personale me veprat e tij...

60 vjet Librazhdi qytet / Bashkia Librazhd organizon aktivitete festive ditën e shtunë datë...

Në muajin shkurt të vitit 1960 në gazetën zyrtare shkruhet: “Me dekret NR.3060 datë.18.02. 1960 Presidiumi i kuvendit popullor vendosi që qëndra e rrethit...