Monday, January 20, 2020

Kulturë

Ballina Kulturë

Vizita e deputetit Balla. Artisti Gëzim Hidri jep lajmin e mirë

Deputeti Taulant Balla i shoqëruar nga Iridion Bahiti, zhvilloi një vizitë në ekspozitën e artistit Gëzim Hidrit, në ambjentet e jashtme të Presidencës. Gëzimi...

Presidenti Ilir Meta njihet me punimet artistike të mjeshtrit librazhdas Gëzim Hidri

Ilir Meta facebook: Mjeshtri i madh i punimit të gurit, Gëzim Hidri, një artist i veçantë e shembull frymëzimi për talentet e reja, prej disa...

Myftinia Librazhd shpërndan ndihma për familjet e varfëra

Ditën e martë më datë 24.04.2018 Myftiu i Librazhdit Ardit Hoxhllaku filloi shpërndarjen e ndihmave të dhuruara nga Mbretëria e Arabisë Saudite "Vakfi i...

Ekspozita e Gëzim Hidrit / Vizitorë të shumtë mësyjnë në Presidencë për të parë...

Artisti librazhdas Gezim Hidri, që nga dita e Hënë dt.23.04.18, ka hapur ekspozitën e tij në ambjentet e jashtme të Presidencës, Tiranë. Në ekposzitë...

Atë Heliodor Demiri takime me besimtarët në zonat e thella të Librazhdit

Diten e Enjte më datë 19 Prill 2018 në vazhdimësi të vizitave baritore të priftit të Famullisë sonë, Atë Heliodor Demiri ishte përsëri në...

Artisti librazhdas Gëzim Hidri, gati për ekspozitën e ditës së nesërme pranë ambjentit të...

Ekspozita do të ngelet e hapur për një javë rrjesht, nga ora 10 paradite deri në orën 8 mbasdite. https://youtu.be/J1CJvkAChhQ

Atë Heliodor Demiri vizita në familjet Ortodokse në fshatrat e Librazhdit

Ditën e mërkurë dt.11 prill 2018 (e Mërkura e Ndritshme) prifti i Famullisë sonë Atë Heliodori zhvilloi një vizitë baritore në malësitë e Librazhdit. Pasi...

Qytetarët e Librazhdit festuan kremtimin e Pashkëve Ortodokse. Uruan besimtarët myftiu i librazhdit dhe...

Mesha e kremtimit të Pashkëve u mbajt sot edhe në Kishën Ortodokse të qytetit të Librazhdit. Besimtarë të shumtë ishin të pranishëm në shërbesë....

Myftinia Librazhd i shpall luftë nismës së LGBTI në shkolla. Myftiu Ardit Hoxhllaku takohet...

Myftinia Librazhd facebook: "Sot me datë 04.04.2018 Myftiu Ardit Hoxhllaku bëri një takim miqësor në shkollën e mesme Ibrahim Muça Librazhd. Gjatë takimit u diskutua me...

Piktori Arben Kurti vjen me punimet e tij në pikturë në ekspozitën Pranver Art...

Piktori Arben Kurti vjen me punimet e tij artistike në pikturë në ekspozitën “Pranver Art 9 – 2018” në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë. Qytetarë...

Krishti eshte Pashka jonë! Bashkësia e Krishterë Librazhd dhe Bashkësia Antiokia festuan dhe...

Festa e Pashkës, bashkë me Krishtlindjen, përbëjnë festat themelore të besimit të Krishterë. Miliona njerëz anë a mbanë botës edhe një herë festojnë Pashkën...

19 vjeçari nga Dorzi që po mahnit të gjithë me artin e tij (foto)

Njihuni me Ergi Teta, një i ri nga fshati i Dorëzit, vetëm 19 vjeç dhe mund ta quajme me plot gojë një artist profesionit. Dorëzi...

Përkujtojmë sot poetin martir, Vilson Blloshmi

Saharaja s’di të ëndërrojë. Ajo bluan gurë me mend’ e saj… Saharaja s’ka këngë të këndojë, Saharaja s’ka as lot të qajë. Saharaja nuk ka miq e shokë, Saharaja...

“Viti i Skëndërbeut” festohet në shkollën e mesme të bashkuar Zgosht

Shkolla e Mesme Zgosht, ka bërë një aktivitete me rastin e “Vitit te Skënderbeut”. Drejtori i shkollës Zabit Biçaku hap siparin e këtij aktiviteti. Një...

“Traditat Tona” projekti për Ditën e Verës nga nxënësit e shkollës Babje

Në prag të Ditës së Verës, nxënësit e shkollës Babje, finalizuan rojektin me teme "Traditat tona" i fokusuar tek organizimi i dasmës tradicionale që...

REKORD – Qindra banorë të zonës së Çermenikës ja marrin vallen për “Ditën e...

Si rrall herë “Dita e Verës” mori jetë në origjinën e saj, aty ku e ka zanafillne kjo traditë, në zonën e Çermenikës. Shoqata Çermenika...

Dita e Verës festohet edhe në shkollën “Dilaver Nezha” Qukës (foto)

Nxënësit e shkollës së mesme të bashkuar “Dilaver Nezha” Qukës, sëbashku me stafin pedagogjik të shkollës organizuan një atmosferë festive me rastin e Ditës...

Artisti Gezimi Hidri me artin e tij, e ka kthyer Librazhdin në një atraksion...

Artisti Gezim Hidri ose siç e njohim ndryshe skllavi i gurit, me punën e tij të palodhur i ka dhënë një hov të madh...

“Dita e Verës” aktivitetet e bashkisë në qytetin e Librazhdit dhe fshatin Funarës –...

Kastriot Gurra facebook Sivjet është viti i tretë qe kjo festë festohet ne Bashkine Librazhd. Sot vendosëm të festojmë ditën e bukur të Verës, ditën e...

Ylli Gurra mirënjohës Librazhdit për vlerësimin me titullin “Qytetar Nderi”

Falenderim para gjithçkaje për Atë që n'a mundësoi të kemi besim, të kemi atdhe, të kemi vëllazëri fetare e kombëtare, për Krijonjësin e Pashoq...

Shoqat Çermenika në bashkëpunim me Bashkinë Librazhd, organizojnë festën e Ditës së Verës –...

SHOQATA "ÇERMENIKA" Përshëndetje të nderuar Çermenikas. Siç iu patëm premtuar, Ditën e Verës këtë vitë për herë të parë do ta festojmë në vendin e saj...

Koncert për festat e “7 – 8 Marsit” nga Qëndra Kultuore e Fëmijëve Librazhd...

"Dy emra të dashur". Kështu titullohej koncerti i ”Qëndrës Kultuore të Fëmijëve" Librazhd, sjellë përpara artëdashësve librazhdas për nder të "Mësuesve dhe Nënave" tona të...

Çifti i artistëve që kanë dhënë shumë për jetën kulturore të Librazhdit

Arif dhe Hatixhe Lushi…Dy artistë të merituar të cilët i kanë dhënë emër qytetit tonë me artin e tyre tej kufijve…vlerësim dhe respekt për...

Artisti Gëzim Hidri vjen me veprën e tij të rradhës

Artisti librazhdas është një mjeshtër i madhë për sa i përket punimve të gurit. Kjo është një enë guri natyral e punuar me idenë që...

Me sy nga Europa është libri i parë i gazetares nga Librazhdi Era...

Një libër që të fton të shohësh realitetin në sy. Ky është dhe misioni që i ka vënë vetes gazetarja e re dhe shumë...

Artistë nga Tirana pikturojnë pejsazhet e natyrës librazhdase.

Bukuritë e natyrës librazhdase janë frymëzim edhe për këta dy artistë të ardhur nga Tirana, të cilët kanë zgjedhur ditën e sotme me diell...

Të rinjtë e qytetit koncert për ditën e shënuar të “Shën Valentinit”

Të rinjtë e qytetit të Bashkisë Librazhd, organizuan koncert festiv me rastin e festës së Shën Valentinit, ditës së të dashuruarve. “Jashte borë dhe ftohtë brenda si...

Folklori dhe etnografia, larmi e qytetit të Librazhditë

Një tjetër karakteristikë i qytetit të vogël të Librazhdit është edhe trashëgimia e pasur kulturore që njihet në të gjithë rajonin për pasurinë e etnografisë dhe folklorit të...

Jetëshkrimi i Gëzimi Hidri, artistit librazhdas i dekoruar me titullin “Mjeshtër i Madh” nga...

BIOGRAFIA Artisti ka lindur me 17 mars te vitit 1969 në qytetin e Librazhdit. Qe ne moshe fare te vogel ka shpalosur talentin e tij...

Arben Kurti vjen me pikturën “Pejsazh Dimri”

Arben Kurti, piktori i mirënjohur librazhdas kësaj rradhe për artë dashësit veprën e tij më të fundit “Pejsash dimëror”.

Sofra e Skenderbeut – Pikturë e punuar nga Faik Skopeci

Sofra e Skenderbeut (pamje nga Rashtani). - Punoi ne vaj Faik Skopeci

Reklama